Sevgili Tunç. Bu dünyadaki var oluşuna hiç doyamadık. Şimdi biçim değiştirdin. Biliyoruz ki bir yelerde varsın. Işıklar içinde uyu. Seni hep güzel hatırlayacağız güzel insan. Rahmetle anıyoruz. (10 Ocak 2021)

Screenshot_20200210-201046_Instagram

Tunç Ergüden – Heykeltıraş

1971 yılında İstanbul’da doğan Tunç Ergüden, 1989 yılında heykeltıraş Hüseyin Suna’nın teşvikiyle heykel çalışmalarına başladı.

1992 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümüne girerek, burada Ferit Özşen, Rahmi Aksungur ve Tamer Başoğlu ile çalışmalarda bulundu.

2000 yılında Türkiye Jokey Kulübü Heykel Yarışmasında üçüncülük ödülünü aldı. Öğrenimi süresince çeşitli karma sergilere katılarak, sinema ve reklamcılık sektöründe faaliyet gösteren Tunç Ergüden 2006 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ndeki öğrenimini tamamlayarak mezun oldu. O tarihten beri sinema, reklamcılık sektöründeki faaliyetlerine devam eden Tunç Ergüden, sanatsal çalışmalarını da üretken bir şekilde sürdürmektedir.

Tunç Ergüden 2019 Aralık Ayından itibaren Yalova Güney Köy'deki Tahta Keçi Heykel Atölyesi faaliyetleri ile "Yönetici Keçiliği Programı"nda OpexAkademi'nin iş ortağıdır.